NOW:53045:USA01489
http://widgets.journalinteractive.com/cache/JIResponseCacher.ashx?duration=5&url=http%3A%2F%2Fdata.wp.myweather.net%2FeWxII%2F%3Fdata%3D*USA01489
34°
H 36° L 32°
Cloudy | 24MPH

Scorecard: July 21

July 18, 2011

YOUTH SWIM

Elmbrook Swim Club

Summer Sizzler, July 10

Wirth Park Aquatic Center

On July 10 the Elmbrook swim team hosted its annual Summer Sizzler at Wirth Park. Nine area teams participated with over 500 swimmers entered in the meet. EBSC swimmers with Top 6 finishes follow.

10 & Under Girls: Gianna Hamann, third in the 50m Breaststroke; Emma Horvath, fifth in the 50m Breaststroke; Abbie Larkin, fourth in the100m Breaststroke, fifth in the 100m Freestyle; Maggie Teng, second in the 100m Breaststroke, fifth in the 50m Butterfly; Emma Westrick, fifth in the 50m Breaststroke; Zoe Woods, second in the 100m Backstroke and 100m Butterfly, third in the 100m Freestyle.

10 & Under Boys: Misha Babikova, sixth in the 50m Backstroke; Liam Flatley, first in the 100m Butterfly, fourth in the 100m Breaststroke and 100m Freestyle; Ido Korabelnikov, third in the 50m Freestyle, fourth in the 50m Breaststroke; Michael Linnihan, second in the 100m Freestyle, third in the 100m Butterfly; Ryan Linnihan, first in the 100m Breaststroke and 100m Freestyle, second in the 100m Backstroke; Samuel Wu, fifth in the 50m Breaststroke.

11-12 Girls: Tatiana Babikova, second in the 50m Butterfly, fifth in the 100m Breaststroke and 100m Freestyle; Natalie Daniel, third in the 100m Breaststroke and 100m Freestyle, fifth in the 100m Butterfly; Meredith Gustafson, first in the 100m Butterfly, third in the 100m Backstroke, fourth in the 100m Freestyle; Sydney Kane, fourth in the 50m Breaststroke; Elaine Klatt, fourth in the 100m Breaststroke; Natalie Larsen, second in the 100m Butterfly, fifth in the 100m Backstroke; Katrina Meyer, fourth in the 50m Backstroke; Lilly Perkins, sixth in the 100m Breaststroke; Emma Schaetz, fourth in the 100m Butterfly; Renata Schlomann, first in the 100m Backstroke, second in the 100m Freestyle and third in the 100m Butterfly; Emma Smith, sixth in the 100m Butterfly; Emily Ulmer, first in the 100m Breaststroke, sixth in the 100m Freestyle; Claire Wagner, first in the 50m Breaststroke; Leah Westcott, first in the 100m Freestyle, second in the 100m Backstroke and 100m Breaststroke.

11-12 Boys: Ben Attenberger, first in the 100m Backstroke, second in the 100m Breaststroke and 100m Freestyle; Eric Chen, second in the 50m Backstroke; Alexander Fisher, sixth in the 50m Backstroke and 50m Freestyle; Gage Gosset, fourth in the 50m Butterfly; Tomer Korabelnikov, second in the 100m Backstroke and 100m Butterfly, fifth in the 100m Freestyle: Christian Larsen, fifth in the 50m Butterfly; Jonathan Lee, third in the 100m Breaststroke, fourth in the 100m Freestyle, fifth in the 100m Backstroke; Loren Marks, fourth in the 100m Backstroke, sixth in the 100m Breaststroke; Rohan Ramachandran, fourth in the 50m Breaststroke, Conner Rumpit, third in the 100m Freestyle, fourth in the 100m Breaststroke and 100m Butterfly; Tingling Shi, sixth in the 50m Butterfly; Jack Ulmer, fifth in the 50m Breaststroke, sixth in the 100m Freestyle.

13,14 Girls: Claire Flatley, second in the 200m Breaststroke, third in the 200m Freestyle; Anna Haas, sixth in the 100m Breaststroke; Rachel Illgen, third in the 100m Freestyle, fourth in the 200m IM; Sara Kirmis, third in the 200m Backstroke and 200m Breaststroke; Erin Locante, first in the 200m Backstroke, fourth in the 100m Freestyle; Greta Patt, first in the 100m Breaststroke, fifth in the 100m Freestyle and the 200m IM; Lindsay Powell, first in the 200m Breaststroke, second in the 100m Backstroke and fifth in the 100m Butterfly; Lauren Rein, fourth in the 200m Backstroke; Courtney Severance, first in the 100m Butterfly, second in the 200m Freestyle and 200m IM; Michelle Teng, fifth in the 100m Breaststroke; Nicole Wahlgren, second in the 200m Butterfly, fifth in the 100m Backstroke; Rachel Werking, third in the 100m Butterfly, 200m IM, sixth in the 100m Freestyle; Sarah Werking, second in the 100m Breaststroke, fourth in the 100m Backstroke; Jessica Westcott, second in the 200m Backstroke, third in the 100m Breaststroke.

13-14 Boys: Andrew Cao, fourth in the 100m Backstroke, fifth in the 100m Breaststroke, sixth in the 100m Freestyle; Ben Everson, third in the 100m Breaststroke, fifth in the 100m Backstroke; Jeremiah Kendl, first in the 100m Freestyle, third in the 100m Backstroke, fourth in the 100m Breaststroke; Alex Larkin, first in the 100m Butterfly and 200m Freestyle, second in the 100m Backstroke, Daniel Lee, first in the 100m Breaststroke and 200 m IM, second in the 100m Freestyle; Kevin Van Cleave, first in the 200m Backstroke and 200m Breaststroke, second in the 200m Freestyle.

15 and Older Women: Rosie Bauer, sixth in the 100m Breaststroke; Mary Kate Berens, sixth in the 200m Backstroke; Sara Brzozowski, first in the 200m Breaststroke, second in the 200m IM; Rachel DeMeulenaere, second in the 100m Breaststroke; Kayla Dlugopolski, fourth in the 200m Backstroke, sixth in the 200m Breaststroke; Lauren Flatley, fifth in the 200m Backstroke and the 200m IM; Melissa Gustafson, third in the 200m Butterfly; Kelsey Hojan-Clark, first in the 200m Backstroke, the 200m Freestyle and the 200m IM; Leah Lee, first in the 100m Breaststroke; Maggie Lingle, second in the 200m Butterfly, fifth in the 200m Breaststroke; Sheila Rad, third in the 200m Backstroke; Madeleine Severance, first in the 200m Butterfly; Carley Stewart, sixth in the 100m Backstroke and 200m Freestyle; Kelly Theis, fourth in the 100m Backstroke, fifth in the 200m Freestyle; Marin Thompson, first in the 100m Butterfly, second in the 200m Breaststroke; Laura Werking, fourth in the 200m Breaststroke.

15 and Older Men: Brian Borden, first in the 200m Backstroke, third in the 200m Breaststroke; Chris Breger, second in the 100m Butterfly; Jack Donovan, first in the 100m Butterfly; Michael Flatley, first in the 200m Freestyle, third in the 200m Backstroke; sixth in the 200m IM; Tyler Patt, first in the 200m Breaststroke, second in the 200m Backstroke; Jeffrey Teng, second in the 200m Breaststroke; Erik Wahlgren, fourth in the 100m Backstroke; Dean Zheng, fifth in the 200m IM.

This site uses Facebook comments to make it easier for you to contribute. If you see a comment you would like to flag for spam or abuse, click the "x" in the upper right of it. By posting, you agree to our Terms of Use.

Suburban News Roundup

E-mail Newsletter

Your link to the biggest stories in the suburbs delivered Thursday mornings.


Enter your e-mail address above and click "Sign Up Now!" to begin receiving your e-mail newsletter
Get the Newsletter!

Login or Register to manage all your newsletter preferences.
CONNECT    

Advertisement

Latest Photo Galleries